Blog
Na naszym blogu znajdą Państwo ciekawe artykuły oraz wpisy dotyczące szeroko pojętej stomatologii. Zachęcamy do regularnego zaglądania na naszą stronę, aby być na bieżąco z najnowszymi technikami używanymi przez naszych dentystów. Ponadto poznają Państwo najlepsze sposoby dbania o zęby oraz wiele wskazówek z zakresu higieny jamy ustnej.
Na naszym blogu umieszczamy również artykuły z odpowiedziami na regularnie zadawane nam przez Pacjentów pytania. Są one najczęściej związane z różnymi metodami leczenia, a także szczegółowym przebiegiem zabiegów takich, jak leczenie kanałowe czy proces wszczepienia implantu
Kiedy i w jakim celu stosuje się aparat relaksacyjny i okluzyjny?
Aparat okluzyjny, a inaczej orteza okluzyjna to rodzaj aparatu ortodontycznego stosowanego do korygowania niewspółosiowości zębów i szczęk. Działa poprzez wywieranie nacisku na zęby i szczękę, stopniowo przesuwając je do pożądanej pozycji.
Jakie rodzaje aparatów stałych są obecnie stosowane?
Leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym to nie tylko korygowanie krzywych zębów i dążenie do pięknego uśmiechu, ale również leczenie objawowe bólu głowy czy kości szczęki. Dodatkowo jest to proces wymagający pewnego czasu - średnia długość leczenie ortodontycznego wynosi 2 lata. Mimo to, biorąc pod uwagę zalety płynące z leczenia aparatem ortodontycznym i wyraźne jego skutki coraz więcej pacjentów się na to decyduje.
Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?
Perfekcyjny uśmiech jest marzeniem wielu osób. Często zdarza się jednak, że zęby, mimo że zdrowe i białe, nie wyglądają tak, jak należy ze względu na ich ułożenie. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u ortodonty. Dla wielu osób może być ona stresująca, jednak niepotrzebnie. Nie warto zwlekać z wizytą ze względu na obawy z nią związane, ponieważ krzywe zęby mogą przyczyniać się do wielu problemów, takich jak osadzanie się kamienia czy ścieranie zębów.
Rodzaje implantów zębowych
Implanty zębowe są niezwykle przydatnym osiągnięciem współczesnej stomatologii. Z powodzeniem wszczepia się je pacjentom z ubytkami, poprawiając ich komfort życia i pozytywnie wpływając na estetykę zgryzu. Co ważne, mają one również swoje zastosowanie w ortodoncji, gdzie wykorzystywane są jako mocowanie dla wyjmowanych protez czy jako czasowe implanty, zakładane w celu skorygowania zgryzu. Zależnie od potrzeb pacjenta, jak również przyczyny ubytków w jamie ustnej oraz stanu zębów z otoczenia potencjalnego wszczepu, stomatolodzy mogą podjąć decyzję o zastosowaniu różnych typów implantów.
Na czym polega przegląd dentystyczny?
Każda wizyta u dentysty wywołuje u większości pacjentów nieprzyjemne uczucie stresu. Kojarzone z bólem i dyskomfortem zabiegi stomatologiczne skutecznie zniechęcają nas do regularnego odwiedzania gabinetów dentystycznych. Nie zawsze musi tak być. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że regularne przeglądy dentystyczne mogą uchronić nas przed najcięższymi procedurami medycznymi, które niestety wielokrotnie są ostateczna i jedyną opcją pomocy. Wizyt takich nie należy się obawiać, gdyż najczęściej w razie zauważonej przez lekarza nieprawidłowości umawia się kolejną wizytę i dopiero w jej trakcie podejmowane są działania lecznicze, takie jak plombowanie czy leczenie kanałowe. Bywa, że postawiona diagnoza w trakcie przeglądu dentystycznego ograniczać się będzie do działań prewencyjnych, by uniknąć pogorszenia się początkowego na tym etapie stadium choroby czy nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej.
Jak prawidłowo dbać o uzębienie?
Zęby są naszą wizytówką, elementem aparycji, który przyciąga szczególną uwagę. Przykładając wagę do troski o nie, zapewniamy sobie większą szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Poza tym jednak niekonsekwentne dbanie o higienę zębów może prowadzić do wielu zaburzeń ich funkcjonowania. Poza próchnicą, będącą częstą przyczyną utraty zębów wśród dorosłych, dużym problemem jest również cały szereg chorób dziąseł, które prowadzić mogą do osłabienia pozycji zęba. By uniknąć pogorszenia się stanu uzębienia, należy regularnie czyścić jamę ustną. Dzięki codziennemu szczotkowaniu zębów zmniejsza się poziom niechcianych bakterii, które prowadzą do stanów zapalnych. Dodatkowo zachowując higienę jamy ustnej, poprawiamy funkcjonowanie układu krążenia, więc dbając o uzębienie usprawniamy również działanie całego organizmu.